Wiedzieliście o tym, że z Polski można zobaczyć Alpy?

Serio! Ze szczytu Śnieżnika w Sudetach przy sprzyjających warunkach (odpowiednia temperatura i wilgotność oraz przejrzystość powietrza) można dojrzeć, rzecz jasna nie gołym okiem, szczyt Schneeberg (czyli, nomen-omen, też „Śnieżnik”) w Alpach austriackich. Odległość: niemal 280 km w linii prostej!

Tutaj fotorelacja z detalami i naukową analizą warunków.

A jakie jest wasze najlepsze osiągniecie w dalekich strzałach fotograficznych?

Mnie się raz udało sfotografować z Bielska-Białej Biskupią Kopę w górach Opawskich, nieco ponad 100 km. Był to zresztą przypadek, bo chciałem głównie uchwycić hałdy i szyby kopalń, które widać w centrum zdjęcia. Po powiększenie dostrzegłem po lewej stronie jakieś wzniesienie i po analizie ustaliłem, że jest to właśnie zarys Biskupiej Kopy. Poniżej fotka, symulacja ze specjalnego programu oraz zasięg fotografii na mapie.

Panorama Biskupia Kopa Zasięg

5 polubień

Z Polski nie widziałam ale widziałam z Zurichu. Podobno rzadko sie to zdarya (no i Alpy szwajcarskie).

1 polubienie

Nie mam na tym polu wiekszych osiagniec bo do tego trzeba chyba sprzetu…
W kazdym razie,2 tygodnie temu obchodzilem Etne ze wszystkich stron i niestety,efekty mizerne z uwagi wlasnie na chmury i “dymki”.A okolica jest przepiekna!
Kiedys lesnik powiedzial mi ze jak wejsc na wieże triangulacyjną w okolicach Bialogóry to przy dobrej pogodzie mozna Bornholm zobaczyc :wink:
No ale on praktycznie nie przestawal pic z kolegą milicjantem :rofl:

2 polubienia

Bornholm z Białogóry? No coś ty, gośc musical byc nieźle naćpany, popatrz na mapę. Jeżeli juz, to gdzieś z okolic Niechorza prędzej, bo to dwa razy bliżej!

1 polubienie

No przeciez wiem :rofl:
Ktos mi w szczeniecych latach,cos w górach pokazywal,z okolic Zawoji ale nic juz z tego nie pamietam…

1 polubienie

Cos kiedys o zobaczeniu Szwecji z Polski to mi sie o uszy obilo. Ale to było dawno.
Natomiast z najwyzszego hotelu w Benidormie (miasto kurort niedaleko mnie) przy dobrej pogodzie mozna zobaczyć Ibize, ok. 150 km w linii prostej

3 polubienia

No wlasnie…Moze i jemu cos sie pokićkało :wink: Uslyszal nazwe i powtarzał:))

1 polubienie

Zobaczenie Szwecji z Polski jest możliwe tylko dla płaskoziemców, @okonek :slight_smile: Nawet Bornholm jest widoczny dopiero z wysokości ok. 300 m nad ziemią, a gdzie Szwecja?
A Ibizę widziałem z Altei przez lornetkę. Również Etnę ze Stromboli doskonale widać.

2 polubienia

Z Altei bliżej
Jak wjedziesz do wioski Finestrat lezacej tu pod szczytem Puig de Campana to mawet lornetki nie potrzeba. A to tylko ok. 300 m w gore. Sam szczyt to 1400m i raczej dla zawodowców.

1 polubienie

Horyzonty Polaków są szerokie.

1 polubienie

Bornholm próbowałem kiedyś z okolic Darłowa zobaczyć i się nie dało …

1 polubienie

Z Polski Alp nie widziałem, ale za to widziałem je wielokrotnie z samolotu.

Alpy

7 polubień

Ooooo! :open_mouth: ależ piekne!

2 polubienia

Popatrz sobie jak widach Góry Świętokrzyski z Babiej Góry:
http://www.dalekieobserwacje.eu/widok-z-babiej-gory-na-gory-swietokrzyskie/

A ja chce pojechac w Gory Swietokrzyskie

2 polubienia

Góry Świętokrzyskie?
Są zupełnie niskie
Szary mech porasta
Drogi kamieniste …

Tędy wchodziłem na Łysicę …

PA040007a

4 polubienia

Tez mi góry! Samochodem można na nie wjechać :slight_smile:

2 polubienia

Samochodem to mozna w wiele miejsc. Od Hawajow (ponoc) po Sierra Nevada - Pico Veleta cos na wysokosc 3200 m. (przetestowane)

Oczywiście, że można. Nie od dziś wiadomo, że Alpy są na Kaszubach. Trzeba tylko w Rybienku na Wejherowskiej skręcić w prawo i za chwilę będziemy w Alpach … :boom:

4 polubienia

@benasek
Jak ja wchodzilam na Lysiceto bylo duzo trudniej i bardziej dziko. Ogromne glazy , ostre, trzeba sie bylo przedzierac…ale to bylo dawno a nawet baaaaaaardzo dawno i oczywiscie tego ogrodzenia nie bylo

2 polubienia