Jakie wyspy na których byliście uważacie za "prawdziwy raj na ziemi" i dlaczego?

Pod względem przyrodniczym. Jest tam wszystko - morze, lasy, strome brzegi klifowe, wydmy, jeziora, w tym takie o turkusowej wodzie, wzgórza, meandry rzeczne jak na zdjęciu i piekne szerokie plaże.

4 polubienia

A pod względem historycznym, to w czasach Mieszka I żyli tam Wikingowie. I tu ciekawostka. Ci Jongsborczycy, jako jedyni Wikingowie, nie zajmowali się się grabieżą, a handlem i bardzo się na tym wzbogacili. Stanowili republikę, a ich “rząd”, to najbogatsi z nich. Wyznawali też kult Swarożyca, czyli religia słowiańska. Mieli piękną świątynię tego boga. Byli sprzymierzeńcami Mieszka i Bolesława Chrobrego. To taka mała garstka informacji z mojej strony.

4 polubienia

ogolnie Wikingowie to tacy na dwoch etatach pracujacy byli - i rozbojnicy, i bardzo sprawni kupcy.
moze nie pojawili sie znikad, ale jak na czas trwania wielu kultur stosunkowo szybko rozplyneli sie “w tlumie” - ja sie zastanawialam , czy nie bylo to po czesci spowodowane, ze pismo niby mieli, ale stosowali rzadko, poslugujac sie glownie przekazem werbalnym? a co ciekawe ich legendy (opowiesci) choc czesto juz nieco znieksztalcone maja sie calkiem dobrze.

2 polubienia

Mieli swe pismo, a ich sagi, jakkolwiek upiększane, też są źródłem historycznym, aczkolwiek z poprawkami. A sortów tych Wikingów było co niemiara.

3 polubienia

Miałem kiedyś taki czas w swoim życiu, gdy dość intensywnie zwiedzałem wyspy, często zabierałem ze sobą rower, by jak najwięcej na takiej zobaczyć. Było ich więc tyle, że nawet teraz wszystkich nie pamiętam. Kilka mi utkwiło w pamięci. Oto jedna z nich - Samsø (Dania)

To dopiero jedna wyspa … Chcesz inne? :grin:

2 polubienia

Chcę! Ale czy ja dobrze widzę :crazy_face: XD ? Marycha w Danii sobie rośnie jakby nigdy nic haha :smiley:

1 polubienie

Dobrze widzisz … Pytałeś o raj przecie :grin:

2 polubienia

To prawda :smiley: Zgadza się w 100% haha :crazy_face: :face_with_hand_over_mouth: :hugs:

1 polubienie

Dawaj następne :wink:

1 polubienie

ze pismo mieli to ja wiem, ale odsetek pismiennych to zdaje sie byl nawet nieco ponizej sredniej tego okresu. a ze mieli zwyczaj dzialac co wies to konwencja? to tez mogla byc jedna z przyczyn - latwosc asymilacji.

2 polubienia

krzaczki jakies znajome, czy tylko zludzenie optyczne?
a w ogole to oni tam trawe codziennie szczotkuja?

2 polubienia

To zupełnie inna wyspa - Fur. Może ma nieziemski krajobraz

Ale browar tam jest!

3 polubienia

To nie złudzenie, to konopie indyjskie. Ile tam tego cukru w cukrze było, to pies wie, nie próbowałem.

2 polubienia

A to jaka wyspa :wink: Powinieneś od razu napisać :wink:

PS. jest Fur, ale gdzie leży ?

Wiadomo Niemcy lub Dania haha :smiley:

Dobra sprawdzę później :wink:

A jakieś jeszcze ciekawe ? A byłeś kiedyś na Balearach / Sycylii / Sardynii / Korsyce / Malcie ?

EDIT: OK! Fur też jest w Dani XD

Masz tu jeszcze Maltę w bonusie.
Wszystkich wysp nie przedstawię, bo do jutra bym tu tylko musiał wrzucać …

Tu masz słynne koleiny na Malcie:

Tego już nie zobaczysz:

Wystarczy tego spamowania na dziś :wink:

3 polubienia

A powiedz już skoro przy temacie Malty jesteśmy co o niej sądzisz ? Jak ją odebrałeś ? Napisz trochę :wink:

Malty nie lubię, bo tam panuje zdziczenie na punkcie polowania na ptaki. Wszystko, co tam piękne jest przez ten fakt że się tak wyrażę oszpecone.
Podobne zdziczenie panuje i w innych rejonach szczególnie południowej Europy, ale Malta chyba w przeliczeniu na mieszkańca jest pod tym względem najbardziej “dzika”.
Tyle mogę napisać.

Tu sobie doczytaj

3 polubienia

A co w Malcie jest piękne ?

Malta,min. taka jak na zdjeciach,pozostaje moim marzeniem.Te waskie uliczki i lodzie…Jak na Fuercie…Ale przyznaje ze o tym zboczeniu zwiazanym z ptakami,nic nie wiedzialem.Naglosnienie problemu jednak jest w swiecie fatalne.
Nawet by mi to do glowy nie przyszlo…Jakas paranoja!!!

3 polubienia