Kiedy wreszcie uporamy się z kwestią opakowań?

A tego to sie nie doczytalam…
Ale mieszanki wlokiem sztucznych z naturalnymi zle nie sa. To jak niekoszerny wegorz czy owoce morza - tez dobrem

1 polubienie

W Anglii tak po macoszemu potraktowali segregacje?
Tu segreguja, nie tylko osobno odbieraja, ale i na wysypiskach tez sie staraja.
Jak to wyglada w bardzo duzych miastach? To nie wiem.
Ale idzie to do przodu, jest przede wszystkim coraz porzadniej na ulicach i w barach - tu zadzialalo zwiekszenie ilosci koszy na smieci i obowiazek sprzatania po psach.

1 polubienie

Nie twierdze ze tak jest wszedzie ale jak sie zatrudnia ludzi ktorzy sami zyja jak świnie?
Rok temu bylem na kursie w Luton.Tamtejsze centrum handlowe to taki syf ze od samego widoku mozna po prostu paść na ryj.Ciapasy i Rumuni,plus jakies kupy zza ruskiej granicy…Plus dewastujacy wszystko czarni ktorzy po przejsciu przez Primark,pozostawiaja wrazenie ze wlasnie przeszedl huragan…
Ale gorszy byl smrod niesprzatanych śmieci.Popadajace w ruine budynki sprzed 100 lat,najczesciej okupowane przez żuli…

2 polubienia

@czarny_rycerz. I ja od odchył nie jestem wolny. Opakowanie camemberta to papier sklejony z białą folią. Zawsze tę folię odrywam, jest lekko przyklejona i do plastików, papier jeśli bez resztek sera - do papieru.
A z plików papierów urzędowych wyciągam metalowe zszywki - głupek, co?
@waranzkomodo, u nas w Lidlu półkartony są dostępne dla klientów i wielu z nich korzysta. Ja najczęściej robię skromne zakupy więc noszę towary w rękach.
@Bingola, bardzo oszczędni, np. ja, tak wygniatają tubkę że już by się jej napełnić ponownie nie dało. image

3 polubienia

Myślę że warto pewne rzeczy rozróżniać. Nie wszystko co stare, przaśne to brudne i złe. Nawet komuny nie można oceniać z punktu widzenia obecnego stopnia rozwoju. Opisywać tak ale nie oceniać. Obecną rzeczywistość sami tworzymy więc bądźmy za to odpowiedzialni. Przed sobą w szczególności.

2 polubienia

A ja korzystam z okazji i zapytam: gdzie wrzucacie opakowania z celofanu?
Plastik w sensie związku polimerowego to nie jest. Z papierem pewnie ma coś wspólnego (bo celuloza) ale nie wiem jak to wychodzi w przeróbce. Do zmieszanych jakoś mi nie pasuje.

2 polubienia

Do plastikow. I czy to w ogole celofan czy celofanopodobny polimer?
Szybka analiza - czy rozpusci sie w acetonie i jak sie bedzie palil (byly takie ksiazeczki Sekowskiego) i zycie bedzie latwiejsze😉

3 polubienia

@anon18020312 Szampony w kostce są już dostępne podobnie jak odżywki do włosów. Wyglądają jak zwykłe mydło. Zawierają zazwyczaj dodatkowo oleje żeby nie niszczyć włosów i żeby się dobrze układały. Można kupić w najbliższym Rossmanie a pewnie i w innych drogeriach. Kupuję i używam. Najbardziej u mnie się sprawdza mydło aleppo. Sprawa bio reklamówek jest mi znana - miałam kilka - po 2 zdaje się latach ,torba, przechowywana z innymi workami po prostu rozpadła się w drobny mak. Na szczęście pieluchy i podpaski nie rozpadają się w ten sposób - bawełna, skrobia i celuloza są odpowiednio spreparowane i potrzebują czasu i odpowiednich warunków żeby się rozłożyć - jednak w końcu, wyrzucone na kompost rozpadają się. Można też korzystać z kubeczków, podpasek wielorazowych lub specjalnej chłonnej bielizny.

3 polubienia

@Antykwa Także usuwam metalowe zszywki. Kolega @collins02 wkurza się na odbierających odpady, ale u mnie nawyk segregacji jest dość silny i nie wiem czy potrafiłabym z powrotem wrzucać wszystko do zmieszanych… @Antykwa Wkurzały mnie pasty do zębów, takie w plastikowym tubkach - nie dało się ich wycisnąć do końca. Teraz po prostu rozcinam tubkę i wygrzebuję szczoteczką to co zostało :upside_down_face:

3 polubienia

Kolega collins sie wkurza bo oni NIE ODBIERAJA tego co posegregowalem!

4 polubienia

W Niemczech sprawy sortowania śmieci traktowane są restrykcyjnie wręcz traktowane. W Holandii jest łagodniej, ale sortowania się nie uniknie. A plastikowe butelki są zwrotne, tak, jak i szklane; 25 centów za sztukę A każdym markecie. Wszelkie inne opakowania z plastiku muszą być osobno w Niemczech, w Holandii mogą być z metalem. Przynajmniej w mojej gminie.

4 polubienia

Ja to jestem ciekawa jak sobie poradza z miliardami maseczek, ubran ochronnych i jednorazowych strzykawek zuzywanych w czasie pandemii.
Cos mi sie wydaje, ze te butelki tetrabriki i opakowania po jugurtach to tylko ulamek tego problemu.

4 polubienia

U mnie w markecie jest specjalny kontener za zużyte maseczki.

4 polubienia

@okonek Straszne to wszystko… Te ilości… Do spalenia tylko… Jeszcze gdyby tylko te spalarnie miały dobre filtry…

1 polubienie

@collins02 W ogóle nie chcieli wziąć czy wrzucili wszysko razem do zmieszanych?

1 polubienie

Nie tkneli.
Zabrali tylko zmieszane a to co posegregowalem w osobne skrzynie,olali.Plus zabawili sie chyba plastikowymi butlami po sokach bo lezaly o pare metrow od naszego wejscia…

1 polubienie

Kilka lat temu pisałem na pytamy, że nigdzie nie można oddać butelek po piwie. Cały system leży, ponieważ kaucja nie jest kaucją tylko dochodem na butelce. Za każdym razem to samo: butelka tylko na wymianę. Proszę pokazać paragon… a przecież ja nie reklamuję towaru, tylko chcę odzyskać kaucję za butelkę zwrotną. Jak my nie rozwiążemy nawet tak oczywistych rzeczy jak kaucja… to jak chcemy rozwiązać inne?

2 polubienia

U nas nie ma, kaza wyrzucac z odpadkami organicznymi.
Fakt, wirus pozbawiony zywiciela szybko ginie. Zwlaszcza na resztkach organicznych.
Na szczescie, bo inaczej z glodu bysmy umarli, jakby to sie z zywnoscia przenosilo.
W te chinskie opowiesci o tm, ze zrodlem zakazenia sa targi i rynki jakos niespecjalnie wierze.

1 polubienie

@anon18020312 Jakoś w Niemczech i Skandynawii działa ten system kaycyjny… Może i w Polsce w końcu się uda…

2 polubienia

Ja uwazam, ze skuteczniejszy jest laczony - przede wszystkim nawyk recyklingu, a co sie da objac kaucjami.
Ztersza to tez nalezalob przeliczyc, czy bardziej oplaca sie np. przerobic stluczke szklana czy segregowac szklo pd katem uszkodzen i mycie+dezynfekcja?

2 polubienia