Lubicie długie podróże pociągiem?

A proszę bardzo … Tą ujeżdżałeś … :grin:

moja - twoja

5 polubień

Skoro kolej, to powinna być i zagadka. Od razu piszę, nie znam odpowiedzi.

Przejeżdżając przez Szwajcarię, widziałem ten poniższy wiadukt.
Pytanie jest następujące. Czemu ten wiadukt tak zbudowano. Czemu w ogóle go zbudowano? Dla fantazji? By było ładnie? Czy jest jakieś inne wytłumaczenie? Na fotce widać, ze można by “puścić” linię kolejową bez budowania tego pięknego jakby nie było mostu. Ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia w tej sprawie? Dodam, że w źródłach nie szukałem, pewnie jest o tym sporo …

3 polubienia

Nie wiem. Zagięty jestem tą zagadką.

3 polubienia

tak na logike? skonczyla sie mozliwosc pociagniecia trasy wzdluz stoku i trzeba bylo zrobic zjazd w doline. A poniewaz w linii prostej pewnie bylby dla owczesnych pociagow zbyt stromy to wybrano rozwiazanie “po slimaku” gdzie mozna bylo przy odpowiednim zaprojektowaniu skretu, zeby pociag sie nie wykoleil jednoczenie zmnieszyc kat nachylenia torow. przeciez zjazdy z autostrad tez sie projektuje w formie slimakow?
image

2 polubienia

Szwajcaria w 1/3 to góry i mnóstwo kolei. Tylko w jednym miejscu jest taki ewenement. Gdyby było tak jak piszesz, byłoby tego więcej. Setki ton tarmosić 15 metrów do góry za darmo się nie zrobi. To kosztuje przecież. Poza tym trasa jest wydłużona o ok. 300- 400 metrów.
Chyba poszukam jednak w źródłach …

2 polubienia

Ja myślę że to jest złudzenie optyczne oparte na perspektywie, nie można było puścić linii prosto bo byłoby zbyt stromo. Stąd ten ślimak

5 polubień

Tak dla ścisłości, takie bezkolizyjne skrzyżowanie nosi nazwę koniczyny :four_leaf_clover:

2 polubienia

Szwajcarzy to narod nieprzewidywalny.
poza tym to powstalo w czasch kiedy czesto sie cos budowalo, bo bylo mozna i technologia pozwalala, ktos wpadl na pomysl inny to sfinansowal, ale wynalazek jako taki sie nie przyjal - w koncu wieze Eifla tez postawili dla dekoracji (choc sam inzynier architekt duzo podobnych konstrukcji uzytkowych opartych na tej technologii postawil).

2 polubienia

ja nie jestem krolik :wink: :rabbit2:

1 polubienie

image

Tu z innej perspektywy dokładnie widać, że różnica poziomów jest znaczna.
Stąd serpentyna.

3 polubienia

Czyli fotka benaska jest zniekształcona

1 polubienie

Ja nic celowo nie zniekształcałem. Jak chcecie, dam wam drugą zagadkę, i nic tam nie będę zniekształcał …

Kto bez gapienia się w net wie, w jakim państwie znajduje się boisko piłkarskie przez które przebiega linia kolejowa?

Dla ułatwienia pokażę, jak to wygląda

2 polubienia

po roslinnosci sadzac jest to gdzies w gorach. stopien zaniedbania wskazywalby na któryś z krajow postkomunistycznych. blond wlosy raczej Rumunie wykluczaja. Czechy lub Slowacja?

2 polubienia

To samo dzieje się od dość dawna z liniami autobusowymi. PKS podzielono na spółeczki, jedna z drugą się nie dogadują, a dzieciaki z mojej wsi do miasta nie mogą kupić miesięcznego. Z planu lekcji pasuje im jeżdżenie kilkoma liniami, a każda z nich respektuje tylko “swój miesięczny”.

2 polubienia

Sądząc po siedziskach,to komuna.
W żadnym kraju obecnie,powyżej 4 ligi,nie byłoby to dozwolone.Ponizej tych klas rozgrywkowych,widzialem coś podobnego w Cieszynie.
Oczywiscie bez kolejki.

2 polubienia

Dobra książka, a i film dobry - z doskonałą obsadą :slight_smile:

1 polubienie

Uwielbiam film!
To dla mnie przełom Eastwooda.A i Meryl z czasow gdy grala zamiast brać wszystko jak leci…

2 polubienia

Na pierwszym zdjęciu różnicę poziomów widać po różnej wys przęsłach.

1 polubienie

Nawiazujac do zagadki @benasek kolejna zagadka kolejowa.
Moja fotka z targu przez środek którego prowadzą czynne tory kolejowe, przez które od czasu do czasu przejeżdża pociag. Słyszeliście o tym targu?
Obraz

4 polubienia

Widziała filmik na YT. Ludzie pakowali manatki i na chwilkę schodzili z żelaznej drogi :slight_smile: Ale czy to jest to samo miejsce? Nie wiem; podobne.

1 polubienie